Logo
Loading

Las Natura 2000 - Ostrołęka

Urbanistyka

Autorzy: Mateusz Graczyk, Bartłomiej Skowronek

Inwestor : Miasto Ostrołęka

Lokalizacja : Ostrołęka

Kategoria: Architektura krajobrazu/urbanistyka

Powierzchnia: 34 ha

Rok: 2021

Projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję zagospodarowania 34ha terenu nad Narwią w Ostrołęce.

Fragment opinii sądu konkursowego:

 
"Projekt tworzy spójną wizję przestrzeni publicznej zatopionej w naturalnym środowisku lasu. Wszystkie punkty na planie połączone są wijącymi się ciągami komunikacyjnymi przypominającymi naturalne leśne ścieżki. Zaproponowano ciekawe elementy, a w szczególności docenione zostało nowatorskie rozwiązanie w postaci ścieżki w koronach drzew, która wznosi się i zawija tworząc okrąg okalający drzewa i runo leśne. Okrągła platforma pozwala na oglądanie lasu z niecodziennej perspektywy. Interesujące jest również miejsce widoczne z mostu, rzeki i przeciwległej strony miasta i duży kolorowy napis ‘Ostrołęka’, z trójwymiarowych liter. Może to być nowe, charakterystyczne miejsce na mapie miasta, zachęcające do fotografowania się przy nim. Wysoko ocenione zostały zastosowane rozwiązania materiałowe i wyposażenia, które nie ingerują w przyrodę pozostawiając ją w jej naturalnym charakterze. Elementy małej architektury są odporne na zniszczenia, wandalizm i zalewanie. Jednocześnie wtapiają się w naturę, aby nie zakłócać toczącego się w lesie dzikiego życia. Każdy z elementów współgra ze sobą formą i materiałami wykończeniowymi."

Obszar objęty opracowaniem jest terenem nie zagospodarowanego lasu, dziewiczej przyrody, znajduje się w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – Dolina Dolnej Narwi. Prezentowana praca przedstawia projekt doceniający wszystkie te walory i pragnący pozostawiać przyrodę w jej naturalnym charakterze, tworząc atrakcyjną, ogólnodostępną, wielofunkcyjną przestrzeń publiczną. Elementy projektu mają na celu udostępnić ten obszar natury mieszkańcom Ostrołęki. Stworzyć przyjazne miejsce gdzie można spędzać czas każdego dnia, korzystając z różnych aspektów środowiska i różnych form wypoczynku. Pozwolić cieszyć się świeżym powietrzem przy okazji różnych aktywności, od spaceru, przez sporty wodne, po udział w wydarzeniach kulturalnych w amfiteatrze na świeżym powietrzu. Sprawić, aby lasek był miejscem aktywności, miejscem dbania o stan zdrowia i ducha mieszkańców, miejscem edukacji, rozrywki i zabawy, miejscem rodzinnym. Spowodować, aby Ostrołęka stała się elementem europejskiej bardzo popularnej trasy rowerowej – Eurovelo 11, szlaku przemierzanego przez tysiące turystów rocznie, prowadzącego przez 11 krajów, z Aten do Przylądka Północnego w Norwegii.

Ideą projektu było stworzenie miejsca, które będzie kojarzyć się z naturą, aktywnością, wypoczynkiem, z miejscem gdzie możemy wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak pokazał ostatni czas, to bardzo ważne aspekty życia, które mają bezpośrednie przełożenie na stan naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Chcemy, aby zaprojektowana przestrzeń publiczna cieszyła nie tylko mieszkańców, ale także turystów z Polski i zagranicy, aby stała się miejscem rozpoznawalnym skali kraju i w skali turystycznej Europy. Wyjątkowe rozwiązania jakie zaproponowaliśmy w projekcie zostały zaczerpnięte, z funkcjonujących obiektów i przestrzeni w Europie, Bahledova Dolina na Słowacji – spacer w koronach drzew cieszy się niezwykłą popularnością i stał się ważnym punktem na mapie w okolicach Polski, tym bardziej pozostał w świadomości wielu turystów jako miejsce warte zobaczenia. Fietsen door de Bomen w Bosland, Belgia jest przykładem jak ścieżka rowerowa w koronach drzew stała się fantastycznym miejscem rowerowych wypraw, miejscem spędzania wolnego czasu. Takie rozwiązania pozwalają zbliżyć się do natury, oferują nowe doznania. Przede wszystkim stają się ważnym miejscem w świadomości, turystów i mieszkańców, promują lokalny rejon. W obecnych czasach, kiedy kontaktujemy się bardzo często za pomocą Internetu, wypromowanie charakterystycznego miejsca często zachodzi samoczynnie, kiedy pokazujemy relacje i zdjęcia z weekendowych wyjazdów. Warto mieć takie wyjątkowe miejsca na mapie miasta. Dodatkowo zależy nam na wykorzystaniu faktu przebiegania w pobliżu Ostrołęki bardzo popularnej trasy rowerowej – Eurovelo 11, prowadzącej przez 11 krajów Europy: z Aten, przez Skopie, Belgrad, węgierskie regiony winne, słowackie Pieniny, Kraków i Warszawę, kraje bałtyckie, fińskie bezdroża, aż do Nordkapp w Norwegii. .

przekroje sciezka w koronach drzew
przekroje wakepark amfiteatr

Projekt składa się z szeregu elementów, które tworzą spójną wizje przestrzeni publicznej zatopionej w naturalnym środowisku lasu. Wszystkie punkty na planie lasu połączone są wijącymi się ciągami komunikacyjnymi przypominającymi naturalne leśne ścieżki. Zaprojektowane przestrzenie to: oaza rozrywki, punkt obserwacyjny ptaków, amfiteatr, ścieżka ‘w koronach drzew’, wakepark, park linowy, tężnie, siłownia plenerowa.

Galeria