Logo
Loading

Dom studencki - Malaga (ES)

Architektura

Autor: Bartłomiej Skowronek

Lokalizacja : Malaga, Hiszpania

Kategoria: Architektura usługowa / zamieszkanie zbiorowe

Powierzchnia: 18 410 m²

Rok: 2013

Głównym założeniem projektu domu studenckiego było stworzenie nowoczesnego budynku, zapewniającego wysoki standard życia mieszkającym w nim studentom, ale i wykreowanie nowej jakości w mocno zaniedbanym, poprzemysłowym terenie na południowych obrzeżach Malagi.

Akademik zawiera pokoje indywidualne jak i zespoły wielopokojowe ze wspólną kuchnią i salonem oraz liczne przestrzenie wspólne do pracy, zabawy i odpoczynku - zamknięte, a także otwarte w postaci wewnętrznego dziedzińca i rozległego tarasu na dachu o powierzchnie 1025m² z widokiem na Morze Śródziemne.

Bryła budynku podzielona jest na dwie główne części: część zachodnią, sześciokondygnacyjną, w której znajdują się pokoje dla 93 studentów, oraz część wschodnią, dwukondygnacyjną z funkcjami dodatkowymi oraz tarasem na dachu. Obie części połączone są parterowym łącznikiem, który stanowi również ogrodzenie kompleksu i wyznacza trójkątny, wewnętrzny dziedziniec z zadaszonym parkingiem dla rowerów i skuterów. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie (choć zdala od miasta, na terenie poprzemysłowym - ale nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu rezerwatu przyrody), budynek stanowi również nową wartość architektoniczną, próbując wprowadzać porządek urbanistyczny wśród chaotycznej zabudowy terenów nadmorskich.

Część nowoprojektowanego budynku, w której znajdują się pokoje studenckie, nawiązuje wysokością oraz orientacją północ-południe do sąsiedniej zabudowy mieszkalnej. Jest to również najbardziej optymalne usytuowanie dla budynku mieszkalnego w tej szerokości geograficznej, unikające pokoi z oknami zwróconymi na południe. Niższa część natomiast, usytuowana jest równolegle do linii brzegowej, próbując porządkować zabudowę od strony morza. Stanowi swoisty waterfront i wyznacza jego linię dla zabudowy, która powstanie w przyszłości na południe od projektowanego obiektu. Jest to projektowa odpowiedz na wielki problem plaż w całej Hiszpanii, którym jest chaotyczna, złej jakości zabudowa wzdłuż linii brzegowych. Znajdujący się na dachu tej części bardzo duży taras, daje studentom dodatkową możliwość relaksu oraz obserwowania morza z nowej perspektywy.

rozległy taras na dachu akademika z widokiem na Morze Śródziemne
plan zagospodarowania terenu próba stworzenia waterfrontu
Galeria