Logo
Loading

Centrum przesiadkowe - Łódź

Architektura

Autorzy: Mateusz Graczyk, Mateusz Mazurowski

Lokalizacja : Łódź

Kategoria: Architektura użyteczności publicznej

Rok: 2013

Usytuowanie projektowanego obiektu w ścisłym centrum Łodzi w otoczeniu architektury, zarówno historycznej jak i współczesnej, spowodowało ukierunkowanie poszukiwań formy korespondującej ze zróżnicowaną otaczającą zabudową. Zdjęcia dawnej ulicy Spacerowej zainspirowały nas do wykorzystania elementów charakterystycznych - drzew i światłocienia przez nie tworzonego. Tak wykreowana przestrzeń traktu komunikacyjnego była miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta. Znajdująca się w najbliższym otoczeniu centrum przesiadkowego kamienica Heimanów posiada na elewacji zdobienia inspirowane organicznymi formami secesyjnymi. Powyższe obserwacje i poszukiwania spowodowały powstanie koncepcji “Industrialnego Drzewa” o strukturze nawiązującej zarówno do historycznej jak i współczesnej architektury. Podpory reinterpretują pnie drzew, natomiast zadaszenie stanowi odniesienie do splecionych koron.

SEO IMAGE NAME

Wykorzystując nowoczesne technologie zaprojektowaliśmy zgeometryzowaną strukturę przestrzenną. Wypełnieniem elementów konstrukcji jest folia ETFE o różnym współczynniku przepuszczalności światła odtwarzająca światłocień jaki rzucają konary i liście drzew. Wprowadzając elementy kojarzące się z relaksem, np. formy kamiennych siedzisk umożliwiające odpoczynek w czasie oczekiwania na tramwaj, dążyliśmy do nadania przystankowi funkcji placu, nieograniczając jego kubatury ścisłymi granicami stworzyliśmy obiekt będący parasolem miejskim. Przyjęta forma architektoniczna i charakter iluminacji diodami LED umożliwi czytelną identyfikację wizualną obiektu w przestrzeni miejskiej.

SEO IMAGE NAME
SEO IMAGE NAME

Funkcja - podstawowym przeznaczeniem obiektu jest przekrycie powierzchni przystanku przesiadkowego Piotrkowska - Centrum wraz z udostępnieniem podróżnym możliwości skorzystania z 2 kiosków zlokalizowanych w każdej z podpór. Na peronach zaprojektowano różnorodne miejsca do siedzenia oczekującym na tramwaj z kompleksowym systemem informacji dla podróżnych. Materiał - Nośna konstrukcja stalowa pomalowana farbą w kolorze białym refleksyjnym RAL 9001. Wypełnienie przestrzeni miedzy elementami konstrukcji folia ET FE o 3 stopniach przeźroczystości. W obrębie podpór mieszczących kioski wewnętrzna warstwa fioli zastąpiona szkłem oprawionym w profile aluminiowe w kolorze RAL 9001 o podwyższonym poziomie izolacyjności termicznej.

Galeria